W dniach 23-27 września 2024 r. pięćdziesięcioro uczniów Zespołu Szkół Architektoniczno-Projektowych w Gdańsku wzięło udział w wycieczce edukacyjnej Śladami Adama Mickiewicza: Kowno-Wilno-Troki.

W Kownie udaliśmy się na spacer po mieście i odwiedziliśmy: Kościół Archikatedralny z XV w., ratusz i Plac Ratuszowy, Kościół Św. Franciszka Ksawerego
i klasztor jezuitów, gdzie w latach 1819-1823 jako nauczyciel pracował Adam Mickiewicz, pozostałości Zamku Kowieńskiego, panoramę Starego Miasta
i rzeki Niemen oraz Dolinę Adama Mickiewicza (jej piękno opisał Mickiewicz w poemacie „Grażyna”).

Następnego dnia wzięliśmy udział w uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę zbrodni w Ponarach - największej popełnionej w okresie okupacji niemieckiej na Kresach Północno-Wschodnich II Rzeczypospolitej. Delegacja uczniów z naszej szkoły zapaliła znicze, oddając hołd blisko 30 tysiącom pomordowanych Polaków…

Po obchodach udaliśmy się do Wilna, aby pokłonić się nad grobami naszych przodków, spoczywających na Cmentarzu na Rossie. Znajdują się tam pomniki artystów, profesorów, żołnierzy polskich, z najsłynniejszym pomnikiem-mauzoleum Matka i Serce Syna, w którym złożono serce Józefa Piłsudskiego u stóp trumny matki Marszałka - Marii z Bielewiczów Piłsudskiej.

Następnym punktem programu był spacer po mieście i zwiedzanie Wilna, a w nim: Kościół św. Katarzyny, polski kościół św. Ducha, gotycka świątynia Miłosierdzia Bożego, Uniwersytet Wileński, kościół św. Krzyża, Pomnik Adama Mickiewicza, domy Juliusza Słowackiego, Ignacego Kraszewskiego i Józefa Piłsudskiego, Ostra Brama, Kościół Św. Trójcy i Klasztor Bazylianów, który Adam Mickiewicz uwiecznił w III części dramatu „Dziady”. To na terenie zlokalizowanego w nim carskiego więzienia rozgrywają się sceny wieczerzy wigilijnej uwięzionych Polaków.

Ostatniego dnia wycieczki udaliśmy się do Trok, dawnej stolicy Wielkiego Księstwa Litewskiego. Obejrzeliśmy ze statku Zamek Trocki oraz pałac
J. Tyszkiewicza - hrabiego zatrockiego. Po rejsie mieliśmy czas na zakup pamiątek oraz skosztowanie regionalnych potraw w lokalach gastronomicznych.

Podczas pobytu na Litwie mieszkaliśmy 20 km od Wilna, w malowniczej wiosce nad jeziorem. Mielimy warsztaty kulinarne z lepienia kibin, na śniadanie kosztowaliśmy litewskiego chleba z kminkiem, a na obiad chłodnika litewskiego. Wieczorami paliliśmy ognisko, a dla chętnych zorganizowana została dyskoteka.

Wyjazd na Litwę był z całą pewnością podróżą sentymentalną, pełną wzruszeń, ale też czasem radości i integracji.

 

Kierownik wycieczki - pani Milena Misztal

Opiekunowie: pani Anna Matyszkiewicz, pani Joanna Leopold, pani Iwona Warda - Czajka, pan Michał Bartkowiak

FOTORELACJA Z WYCIECZKI - TUTAJ

sladami-adama-mickiewicza-wyjazd-edukacyjny-na-litwe-556525.jpg